Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 12
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 13
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 14
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 15
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 16
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 17
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 18
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 19
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 20
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 21
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 22
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 23
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 24
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 25
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 26
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 27
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 28
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 29
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 30
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 31
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 32
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 33
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 34
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 35
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 36
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 37
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 38
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 39
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 40
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 41
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 42
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 43
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 44
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 45
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 46
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 47
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 48
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 49
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 50
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 51
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 41
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 42
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 43
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 55
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 45
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 46
Svet okolo nás - Kuba - dve tváre slobody 47

Írán - zahalená krása

Írán - cesta autem

Piaty diel vzdelávacieho projektu Svet okolo nás Vás zavedie na blízky východ. Do hornatej, drsnej a vyprahnutej, ale predovšetkým veľmi pohostinnej krajiny. Vypravíme sa spoločne za poznaním do Iránu. Prvýkrát sa tiež vydávame na cestu autom len samotný príchod do Perzskej ríše by zabral dlhé rozprávanie.

Irán je štát ktorý leží v Prednej Ážií a patrí medzi 20 najrozľahlejších a najľudnatejších krajín sveta. Irán, úradne Iránska islamská republika, má síce na čele štátu prezidenta, ale skutočnú moc v krajine má v rukách duchovný vodca, vláda tým pádom vykazuje teokratické rysy. Hlavným mestom je Teherán, ktorý je priemyselným a obchodným centrom Iránu.

Írán - Alamut valley
 • základné fakty o Iráne
 • poloha Iránu na mape sveta a susedné štáty
 • rozloha, počet obyvateľov
 • štátne zriadenie, mena, vlajka Iránu
Írán - Persepolis

Irán je krajinou s obdivuhodnou históriou a kultúrou. Iránsky ľud je hrdý na svoje tradície a hodnoty. Oblasť dnešného Iránu bola osídlená ľuďmi už od prehistorických čias. Na jeho území sa vystriedala Médska ríša, Perzská ríša - najväčší štát aký kedy na Prednom východe vznikol, ktorú ale ovládol Alexander Macedónsky a zničil jej sídelné mesto Perzepolis.

Nasledovala Partská ríša, Sásánovska ríša a v 13. storočí obsadil Perziu Džingischán a založil tzv. Ríšu Ilchánov. Z európskych koloniálnych mocností 19. storočia tu mali najväčší vplyv Veľká Británia a Rusko, ktoré si Perziu postupne rozdelili na záujmové sféry. Poslednú dynastiu Šáhov na území Iránu založil začiatkom 20. storočia Reza Šáh, ktorý chcel Irán zmodernizovať po európskom vzore. Avšak v roku 1979 Šiitsko-islamská revolúcia premenila Irán v konzervatívny teokratický štát.

Írán - Islám
 • stručná história Perzskej ríše, Perzepolis
 • dôležité dátumy a udalosti
 • dynastia Pahlaví
 • islamská republika, teokracie, ajatolláh Chomejní a ajatolláh Chameneí
 • rozdiel medzi šiitskym a sunnitským islamom
 • Zoroastrismus
Írán - hory

Hory, hory a zase hory! Veľkú časť Iránu zaberá rozsiahla Iránska vysočina, ktorú tvorí veľká bezodtoková náhorná plošina s priemernou výškou 1200 m n.m. Vysočina je obklopená horami a vyplnená soľnými púšťami (ako sú Dasht-e Kavir čiže Veľká soľná púšť, alebo púšť Dasht-e Lut).

Najvyšších nadmorských výšok dosahuje na juhozápade pohorie Zagros. Najvyššia hora Iránu, Damávand, ale leží v pohorí Alborz, na severe krajiny pri Kaspickom mori.

Írán - Hornatá krajina
 • pohorie Kaukaz, Zagros, Alborz (vrátane najvyššej hory Iránu - Damávand 5671 m.n.m.)
 • púšť Dasht-e Kavir čiže Veľká soľná púšť
 • púšť Dasht-e Lut
 • soľné jazerá
 • Kaspické more
 • Perzský záliv
Írán - poušť

Viac ako polovicu rozlohy Iránu zaberá púšť, ide teda o veľmi suché a horúce oblasti. Môžu tu žiť iba živočíchy, ktoré sú schopné prežiť dlhší čas bez vody a ktorých organizmus sa vie prispôsobiť veľmi vysokým teplotám počas dňa, ale naopak nízkym teplotám v noci.

Írán - štír

Medzi typické púštne zviera patrí ťava, ktorú nájdeme aj v Iráne, a to konkrétne Ťavy jednohrbé čiže dromedáre. Ďalším zástupcom púštnej fauny sú napríklad rôzne druhy jašteríc, škorpióny a solifúgy, ktoré na rozdiel od škorpiónov nemajú jed. Medzi najčastejšie chované zvierat patria rôzne druhy oviec a kôz, alebo somáre. V Iráne sa vyskytuje aj Kulan turkménsky, čo je vzácny poddruh osla ázijského, ktorý tu žije ešte stále vo voľnej prírode.

 • charakteristika púštnej fauny
 • ťava - zaradenie
 • zaujímavosti, adaptácia púštnemu prostrediu
 • škorpióny - zaradenie, charakteristika
 • plazy, solifúgy atď.
Írán - pistácie

Napriek tomu, že iránska krajina je veľmi hornatá, ale aj suchá a teda neúrodná, tvorí poľnohospodárska pôda takmer desatinu rozlohy krajiny. Aj keď musí byť často umelo zavlažovaná. Najdôležitejšími produktmi sú pistácie, datle, mandle, pšenica, bavlna. V Iráne sa pestuje aj víno, ale vzhľadom k islamskému zákazu pitia alkoholu sa jedná predovšetkým o stolové odrody viniča a Irán je tak po Turecku druhým najväčším vývozcom hrozienok na svete.

 • Iránske poľnohospodárstvo
 • umelé zavlažovanie - qanáty
 • hlavné vývozné plodiny - pistácie, mandle, datle, hrozienka/li>
Írán - obyvatelé

Populácia Iránu sa pohybuje okolo 80 miliónov obyvateľov. Etnické zloženie obyvateľov je veľmi pestré - žije tu asi 51% Peržanov, 24% Azerbajdžancov, 8% Gíláncov a Mázenderáncov, 7% Kurdov, 3% Arabov, ďalej tiež Lúrovia, Balúčova, Turkménci, Arménci atď.

Irán oficiálne uznáva aj iné náboženstvá ako islam, neuznáva však možnosť, že by bol niekto bez vyznania. Oficiálne až 99% obyvateľov vyznáva islam, zhruba 90% pritom pripadá na šiitsku vetvu islamu. Zostávajúce 1% tvoria náboženské komunity kresťanov, zoroastrijcov a židov. Úradným jazykom je perzština (Fársí), ktorou hovorí, vrátane rôznych dialektov asi 58% obyvateľov.

Írán - nomádi

Irán je domovom jedných z posledných naozajstných nomádov - Qashqai. Sú známi predovšetkým pre svoje nádherné ručne tkané koberce, ktoré sa radia medzi tie najvyhľadávanejšie. Ale nenechajte sa mýliť! Aj napriek kočovnému spôsobu života a zdanlivé nepohodlie, sú títo ľudia veľmi bohatí!

Írán - imigrant z Afghánistánu

V Iráne žije tiež obrovské množstvo utečencov, oficiálne je ich registrovaný asi jeden milión. Títo migranti väčšinou pochádzajú z Afganistanu a zhruba desatinu tvoria vysídlenci z Iraku. Po Jordánsku, Pakistane a Sýrii je v tomto ohľade Irán na štvrtom mieste na svete. To sú však iba oficiálne čísla, v skutočnosti sa počet utečencov odhaduje asi na 3,5 milióna.

Írán - Qashqai
 • zloženie obyvateľstva
 • úradný jazyk
 • náboženstvo
 • migrácia obyvateľov a závažné geopolitické problémy
 • nomádi, život a spôsob obživy
Írán - Teherán

Hlavným mestom Iránu je od roku 1979 Teherán, ležiaci na severe krajiny, kde medzi sebou kontrastujú staré a moderné štvrte. Nesmieme ale zabudnúť na ostatné iránske mestá, z ktorých má každé svoju vlastnú nezameniteľnú atmosféru.

Mesto Mašhad je pre Iráncov najposvätnejším miestom, mestom básnikov je prezývané mesto Šhiraz, púšťou obklopený Yazd je centrom kedysi dominantného zoroastriánského náboženstva a patrí k najstarším doteraz osídleným mestám na svete. Nesmieme zabudnúť ani na Isfahán, symbol islamskej architektúry, ktorý je považovaný za jedno z najkrajších miest na celom svete.

Írán - hlavní městi Íránu - Teherán
 • Teherán - predstavenie hlavného mesta
 • ďalšie mestá Isfahán, Yazd, Šhiraz, Mašhad
 • porovnanie kvality života obyvateľov v rôznych klimatických pásoch
Írán - ropná plošina

Na iránskom území sa podľa odhadov nachádza zhruba 10% svetových zásob ropy. Prevažná väčšina týchto zásob sa nachádza v Perzskom zálive a jeho okolí.

Írán - ropný průmysl

Krajina disponuje zásobami v celkovom množstve približne 18 miliárd ton, čo ju radí na tretie miesto vo svetovom meradle. Irán si tiež vyrába väčšinu svojich priemyselných zariadení na domácej pôde, vrátane rafinérií, tankerov, ťažobných veží a ropných plošín.

 • vysvetlenie pojmu ropa
 • stručná charakteristika vzniku ropy
 • spôsob ťažby, využitie

Čo povedať na záver? Irán je krajina, ktorá vás uchváti svojou pestrou históriou i prívetivosťou miestnych obyvateľov. Je krajinou, ktorá je zatiaľ neskazená turistickým ruchom, ale pritom je pre cestovateľov veľmi atraktívna. Irán je krásna zem, ktorá má bohužiaľ zlú povesť. Zahoďte predsudky a príďte sa o tom presvedčiť s našim ďalším programom, ktorý sme nazvali Irán - zahalená krása.


Ministerstvo kultúry SR - Ministerstvo Embassy of India in Slovak Republic Lepšia geografia

Milý pedagógovia, žiaci a študenti. ĎAKUJEME, všetkým návštevníkom za vašu účasť na projekciach, ktoré pre vás každoročne pripravujeme. Len vďaka vašej podpore dokážeme pripravovať nové programy, ktoré sa tešia stále väčšej popularite. A to je naším hnacím motorom! Aj naďalej vám budeme prinášať pohľad na Svet okolo nás.

 

 

Program: Kuba - dve tváre slobody je v plnom prúde, a my sa tešíme na každú jednu projekciu.

Tešíme sa na Vás.

 • 1561344 návštevníkov celkom
 • 12 návštevníkov online